Share this page

Dış Ticaretin Desteklenmesi için IFC-Albaraka Türk İşbirliği

Dış Ticaretin Desteklenmesi için IFC-Albaraka Türk İşbirliği
Dünya Bankası Grubu kuruluş u IFC (Uluslararası Finans Kurumu)
Albaraka Türk il e dış ticaret anlaşması imzaladı
İstanbul , 27 Temmuz 2015 — Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC , Global Dış Ticaret Finansman Programı ( Global Trade Finance Program - GTFP) kapsamında Albaraka Türk ile dış ticaret anlaşması imzaladı . Kredinin ihracatçı ve ithalatçıları destekleyerek dış ticaretin büyümesine katkıda bulunması ve istihdam yaratması bekleniyor.
Türkiye’nin ilk katılım bankası olan Albaraka Türk, IFC’nin Global Dış Ticaret Finansman Programı GTFP’ye hem amir banka hem de teyit bankası olarak katıldı. GTFP , AAA kredi yeterliliğine sahip bir kuruluş olan IFC’nin desteğini arkasına alarak, gelişen piyasalardaki ticareti desteklemek amacıyla , dış ticaret işlemleri için kısmi ya da tam garanti sağlıyor.
Anlaşma sayesinde Albaraka Türk’ ün Ortak Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde ve faaliyet gösterdiği diğer bölgelerde yer alan öncelikli ülkelerdeki dış ticaret faaliyetlerini artırması ve istihdam yaratması mümkün olacak.
Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “30 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Türk bankacılık sektöründe istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. IFC ile yapmış olduğumuz anlaşma doğrultusunda daha da büyümeyi umuyor ve beraber uzun soluklu bir işbirliğinin ilk adımı olarak gördüğümüz bu anlaşmaya büyük önem veriyoruz.”
IFC’nin dış ticaret finansmanı programı sayesinde yerli işletmelerin küresel pazarlarda ticaret yapma fırsatı bulduğ unu dile getiren IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Finansal Kurumlar Grubu Başkanı Ed ward Strawderman sözlerine şunları ekledi : “ Dış ticaret finansmanı özellikle sınır ötesi ticaret yapan küçük ve orta ölçekli şirketler için aktif kalabilmeleri ve büyüme fırsatları yakalayabilmeleri açısından hayati önem taşımaktadır.”
IFC’nin ödüllü dış ticaret finansmanı programı olan Global Dış Ticaret Finansman Program ı GTFP, başladığı 2005 yılından bu yana toplam 36 milyar ABD doları değ erinde 21bin garanti temin etti. GTFP bugün itibariyle 95’i aşkın ülkede 280 banka ile işbirliği yapıyor.
Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Türkiye, toplam yaklaşık 4,3 milyar ABD dolarlık mevcut yatırım portföyü ile IFC’nin tüm küresel portföyü içerisinde en büyük ikinci ülke konumunda yer almaktadır. IFC, 2012-2016 Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.
IFC Hakkında
Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, dünyanın sadece özel sektöre odaklanmış en büyük kalkınma kuruluşudur. IFC, finansman gücü, deneyimi ve etkisinden faydalanarak, dünyada aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak ve zenginliğin eşit dağılımını sağlamak misyonu çerçevesinde 100’den fazla ülkede özel sektör ile birlikte çalışır. IFC, 2014 yılında gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli kalkınma sorunlarına çözümler üreten projelere toplam 22 milyar dolar tuttarında finansman sağlamıştır. Daha fazla bilgi için www.ifc.org /Turkey
Bizi takip edebilirsiniz
Albaraka Türk Hak da
Albaraka Türk Katılım Bankası, faizsiz bankacılığın Türkiye'deki öncü kuruluşu olarak 1984'te kuruldu ve 1985'te aktif olarak hizmet vermeye başladı. Ortadoğu'nun güçlü sermaye grupları Albaraka Bankacılık Grubu (AGB), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve Türk ekonomisine yarım yüzyıldan fazla hizmet veren yerli bir sanayi grubu nun öncülüğünde kurulan Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye'deki faaliyetlerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na uygun olarak sürdürmeye devam ediyor. Albaraka’nın 30.06.2014 itibariyle ortaklık yapısında; yabancı ortakların payı %66,10, yerli ortakların payı %10,48, halka açık olan pay ise %23,42'dir. Daha fazla bilgi için www.albarakaturk.com.tr