Share this page

IFC Rönesans Holding’e ortak oldu

İstanbul,   11 Temmuz 2016 — Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında yer alan Rönesans Holding ile hissedarlık anlaşması imzaladı. IFC, ortaklık sözleşmesi kapsamında Rönesans Holding’e 215 milyon Amerikan doları tutarında yatırım yapacak. Ortaklığın, Rönesans Holding’in rekabet gücünü artırarak küresel bazda büyümesine ve ileride gerçekleşebilecek olası bir halka arz için hazırlık sürecine katkıda bulunması bekleniyor.
IFC’nin 5 stratejik hedefi arasında gelişmekte olan ülkeler arasındaki sınır ötesi yatırım hareketlerinin artırılması yer alıyor. IFC’nin Rönesans Holding’e gerçekleştirdiği ortaklık sonrasında, Grup şirketlerinin Afrika, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde yeni yatırımlar yapması ve sanayi altyapı projelerinde sektördeki rekabet gücünü artırması öngörülüyor. IFC bugüne kadar bir çok Türk şirketinin gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapmasına destek olmuş ve bu şirketlerin kurumsal yönetim ve sürdürülebilir iş uygulamaları açısından gelişmesini ve uluslararası pazarlarda  rekabet güçlerinin artmasını sağlamıştır.  
Konuyla ilişkin açıklamalarda bulunan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “Biz, işini severek, titizlikle ve en iyisini hedefleyerek yapan ve bu sayede giderek dünya markası haline gelen bir Türk firmasıyız. 3 kıtada ve 21 ülkede pek çok projeye imza atarken bir yandan da hızla büyüyen bir aileyiz. Bu özellikler güvenilir yabancı yatırım kuruluşlarının da ilgisini çekiyor. Yaklaşık 2 yıl önce Asya’nın en büyük yatırım kuruluşlarından Singapur devlet fonu GIC ile Rönesans Gayrimenkul Yatırım şirketimizde bir ortaklığa imza atmıştık. Daha sonra, global anlamda kamu altyapı projelerine odaklanan Fransız yatırım fonu Meridiam ortaklığında Rönesans Sağlık Yatırımları Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmeye başladı.” dedi.
İpek Ilıcak Kayaalp sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör ile çalışan kuruluşu IFC’yi Rönesans Holding seviyesinde ortak olarak almanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Böylece, hem ülkemize yabancı yatırım girişine katkıda bulunmuş hem de Rönesans ailemize IFC’nin gücünü de katmış olduk. Bu birliktelik bizi hem dünyanın farklı coğrafyalarında yaptığımız işlerde daha güçlü kılacak hem de kurumsallaşma anlamında bizi bir adım daha öteye götürecek.”
IFC’nin tüm dünyada en çok yatırım yaptığı ikinci ülke olan Türkiye’de 3 yıl boyunca rekor düzeyde yatırım yaptığını ve geçtiğimiz mali yılda toplam 1.8 milyar dolar finansman sağladığını belirten IFC Avrupa Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Direktörü Carsten Mueller şunları söyledi, “ Rönesans Holding ile süregelmekte olan işbirliğimiz bir adım daha ileri taşımaktan ve hem bölgesel hem de küresel olarak güçlü ve dinamik bir kuruma ortak olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Hissedarı olarak Rönesans Holding’in yurtdışındaki operasyonlarının gelişmesine ve faaliyet gösterdiği yerlerde kalkınma ve istihdam sağlamasına destek olacağız. Ayrıca şirketin ileride gerçekleşebilecek olası halka arz hazırlık sürecine de katkıda bulunacağız.”
IFC daha önce Rönesans Holding iştiraklerinden Rönesans İnşaat’a Türkiye çevresindeki bölgelerde büyümesi için ve Adana Sağlık kamu-özel sektör ortaklık projesi için destek vermişti.
Rönesans Holding Hakkında:
Dr. Erman Ilıcak tarafından 1993 yılında kurulan Rönesans Holding, dünyanın 21 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet vermektedir. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, endüstri, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteren Holding, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında 37’nci sırada, Avrupa’da ise 10'uncu en büyük müteahhit olarak yer alıyor. Rönesans Holding bugün 40 bin çalışanı ile alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar, karma yapılar, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makine fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santralleri inşa ediyor. 2015 yıl sonu verilerine göre 5,5 milyar USD aktif büyüklüğe ulaşan Rönesans Holding'in global cirosu ise 2,1 milyar USD. Türkiye, Rusya, Türkmenistan, Belarus, Kazakistan, Azerbaycan, Libya, Irak, Katar, S. Arabistan, Gabon, Nijerya, Cezayir, Fas, Mozambik, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Hollanda, İsviçre ve İsveç’te faaliyetlerini sürdüren Rönesans, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinde, yeni projelere imza atmayı hedefliyor. Daha fazla bilgi için www.ronesans.com
IFC  Hakkında:
Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, dünyanın sadece özel sektöre odaklanmış en büyük kalkınma kuruluşudur. IFC, finansman gücü ve küresel deneyiminden faydalanarak, dünyada aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak ve zenginliğin eşit dağılımını sağlamak misyonu çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerdeki 2000’den fazla iş ortağı ile beraber çalışmaktadır. IFC, 2015 mali yılında gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli kalkınma sorunlarına çözümler üreten projelere yaklaşık 18 milyar ABD Doları tutarında finansman sağlamıştır. Daha fazla bilgi için www.ifc.org
Bizi takip edebilirsiniz