Share this page

IFC ve EFSE’den Fibabanka’ya Kadın İşletmeciler İçin Kredi

İstanbul, Türkiye, 27 Haziran 2012 —Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), European Fund for Southern Europe (EFSE) ile işbirliği yaparak Fibabanka’ya, özellikle kadınların sahip olduğu ve işlettiği küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman erişimlerinin artması için destek sağlıyor.
Kredinin 5 yıl vadeli 30 milyon dolarlık kısmını sağlayan IFC, EFSE’den 15 milyon euro (18.9 milyon dolar) kaynak mobilize edilmesini sağladı. Fibabanka’nın Türkiye’deki büyüme stratejisi küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet verme odaklıdır.
Kredi ile ilgili olarak Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar şunları söyledi: “IFC ve EFSE ile sağlanan işbirliği sayesinde bankamız kadın girişimcilerin önündeki engelleri azaltabilecek ve iş hayatında daha aktif olmalarına yardımcı olarak ekonomiye olan katkılarının artmasını sağlayacak.”
IFC Finansal Pazarlar Bölümü Direktör Yardımcısı Edward Strawderman: “IFC, kadın girişimcilere kredi saglanmasını arttırmak amacı ile Avrupa ve Orta Asya bölgesinde finansal kurumlar ile çalışmaktadır. Fibabanka ve EFSE ile kurmuş olduğumuz işbirliği sayesinde kadınların Türkiye ekonomisine olan katkısını artırmayı amaçlıyoruz.” dedi.
IFC, finansal aracı kurumlar vasıtasıyla kadınların krediye erişiminin artırılmasına yönelik olarak 2011 yılında Avrupa ve Orta Asya bölgesinde calışmalara başlamıştır. IFC, söz konusu programın başlangıcından bu yana Garanti Bankası Romanya’ya ve ABank’a toplamda 55 milyon dolar tutarında finansman sağlayarak kadınların sahip olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelere ulaşmıştır.
IFC, kadının ekonomiye dahil edilmesinin gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir özel sektörün geliştirilmesi misyonunun önemli bir parçası olarak görmektedir. IFC, finansal kurumlarla işbirliği yaparak kadın girişimcilere sunulan finansal hizmetlerin hedef kredi limitleri, pazar analizleri ve kapasite artırımı yoluyla artmasına çalışmaktadır.
I FC Hakkında
Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, gelişmekte olan ülkelerde özel sektöre odaklanan en büyük kalkınma kuruluşudur. IFC verdiği finansman ile işyerlerinin daha fazla insan için iş olanağı yaratmasını ve temel hizmetlerin sağlanmasını desteklerken, diğer kaynakların mobilize edilmesine yardımcı olmakta ve sürdürülebilir kalkınma için danışmanlık ve risk yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Küresel ekonomik belirsizliklerin olduğu bir dönemde IFC, 2011 mali yılında müşterilerinin iş olanağı yaratmalarını, çevresel performanslarını artırmalarını ve yaşadıkları topluma katkıda bulunmalarını sağlayarak, yatırımlarını rekor düzeyde artırarak 19 milyar dolara ulaştırmıştır. Daha fazla bilgi için: www.ifc.org
Fibabanka hakkında daha fazla bilgi için: www.fibabanka.com.tr
European Fund for Southern Europe (EFSE) hakkında daha fazla bilgi için : www.efse.lu
Bağlı kalın: