Share this page

IFC підтримує визначну портову концесію в Україні для сприяння розвитку інфраструктури

Київ, Україна, 20 серпня 2020 р. — IFC, підрозділ Групи Світового банку, підтримала Міністерство інфраструктури України та Адміністрацію морських портів України в підготовці до реалізації показового проекту на базі державно-приватного партнерства в порту Ольвія в місті Миколаїв на північному узбережжі Чорного моря. Проект сприятиме економічному розвитку України за рахунок залучення приватних інвестицій та підвищення торговельної конкурентоспроможності.
Сьогодні Адміністрація морських портів України та провідний портовий оператор з Катару QTerminals підписали концесійну угоду на 35 років, в рамках якої передбачається модернізація портових потужностей та покращення ефективності діяльності порту. Цей проект – друга портова концесія в Україні, що реалізується у відповідності до найкращих міжнародних стандартів. Перша концесійна угода про порт Херсон була підписана на початку цього року. QTerminals планує інвестувати понад $120 мільйонів доларів США протягом наступних кількох років, в тому числі в будівництво нового зернового терміналу та інших життєво важливих об’єктів інфраструктури.
“У рамках цього проєкту до роботи в Україні залучається провідний світовий оператор з великим досвідом - катарська компанія QTerminals, яка управляэ найбільшим торговим портом Катару - Хамад вартістю 7 млрд доларів. Вона інвестує у розвиток порту “Ольвія” близько 3,4 млрд грн, а також гарантує збереження робочих місць. 80 млн буде спрямовано на покращення інфраструктури Миколаєва”, - зазначив Владислав Криклій, Міністр інфраструктури України.
У співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Глобальним фондом з фінансування інфраструктури IFC виступила в ролі головного радника транзакції, надавши уряду допомогу у проведенні тендеру на реалізацію проекту та супроводжуючи його до комерційного закриття.
Україна – важливий постачальник товарної продукції на глобальні ринки, і ця продукція здебільшого транспортується морськими шляхами. Однак через застарілу інфраструктуру українські морські порти працюють лише на половину від потенційної потужності, і саме застарілі активи можуть завадити портам вчасно доставити товари на ринок. Ця концесія допоможе модернізувати порт Ольвія та збільшити обсяги перевалки вантажів, велика частина яких, за очікуваннями, буде доставлятися залізницею або річним транспортом, що сприятиме покращенню стану довкілля у Миколаєві.
“Успішне підписання пілотних концесій на порти Ольвія та Херсон довели, що модель державно-приватного партнерства може ефективно приваблювати приватні інвестиції в інфраструктуру України, - сказав Джейсон Пеллмар, керівник регіонального представництва IFC в Україні, Білорусі та Молдові. – Обидва проекти слугуватимуть зразками для майбутніх концесій у різних секторах економіки України. Ця робота повністю відповідає нашій ключовій місії покращити конкурентоздатність України та прискорити її економічне зростання.”
У партнерстві з Федеральним міністерством фінансів Австрії та Швейцарським державним секретаріатом з економічних питань SECO, IFC підтримала Міністерство інфраструктури України в розробці всебічної договірної бази та визначенні конкурсних критеріїв для концесій Ольвії та Херсону. Проекти значно перевищили очікування щодо обсягу інвестицій та розмірів концесійних платежів.
У жовтні 2019 року IFC та Україна підписали меморандум про взаєморозуміння щодо визначення ключових секторів для спільної реалізації в них проектів на основі державно-приватного партнерства. IFC працює над попереднім аналізом пілотних проектів на умовах концесії в секторах автомобільних доріг, аеропортів, залізниці, енергетики та охорони здоров'я, всі з яких націлені на збільшення обсягу інвестицій та прискорення економічного зростання країни.
IFC
IFC, один з підрозділів Групи Світового банку, є найбільшим глобальним інститутом розвитку, діяльність якого сфокусована на підтримці приватного сектору на ринках, що формуються. Ми працюємо у понад 100 країн, використовуючи наш капітал, експертизу та вплив для створення ринків та можливостей у країнах, що розвиваються. У 2019 фінансовому році ми надали понад $19 мільярдів довгострокового фінансування країнам, що розвиваються, посилюючи здатність приватного сектору подолати бідність та підвищити загальний добробут. Додаткова інформація: www.ifc.org
Лишаймося на зв’язку
Додаткова інформація про Федеральне міністерство фінансів Австрії: www.bmf.gv.at
Додаткова інформація Глобальний фонд інфраструктури: https://www.globalinfrafacility.org/
Додаткова інформація про SECO: www.seco-cooperation.admin.ch