Share this page

Дослідження IFC: покращення фінансової грамотності може допомогти розширити доступ до формальних фінансових послуг в Україні

Київ, Україна, 23 червня, 2021 р.— Лише 10 відсотків населення України будь-коли перевіряли свою особисту кредитну історію, і причиною цьому є недостатній рівень фінансової грамотності та недовіра до фінансових інститутів, стверджує новий звіт IFC. Дослідження IFC має на меті підвищити рівень обізнаності населення країни, щоб покращити доступ до фінансових послуг та дати українцям можливість приймати поінформовані рішення та покращувати свій матеріальний стан, одночасно зміцнюючи довіру до банківського сектору.  

Попри те, що Україна досягла значного прогресу в розширенні фінансової інклюзії, велика кількість споживачів досі не мають достатньої інформації, щоб відповідально користуватися наявними кредитними продуктами або будувати хорошу особисту кредитну історію. Система кредитної інформації є надзвичайно важливим елементом фінансової інфраструктури країни. Приватні кредитні бюро можуть допомогти фінансовим установам складати кредитні рейтинги, готувати оцінки ризиків та приймати рішення щодо кредитування, підтримуючи здоров'я будь-якої фінансової системи в цілому.

PR_June_Picture.jpg

Зазначене дослідження, Фінансова грамотність у сфері обміну кредитною інформацією, було розроблено програмою консультативних послуг IFC—що реалізується в партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії у справах економіки (SECO) та Фондом ефективного врядування Уряду Великої Британії (GGF)  — разом з Українським бюро кредитних історій. Передбачається, що за його результатами буде розроблено план дій з метою покращення обізнаності про систему кредитної інформації та підвищення рівня фінансової грамотності фізичних осіб та МСП, у такий спосіб покращуючи моделі поведінки позичальників та збільшуючи доступ до фінансування.

«Це опитування доповнює зусилля держави у рамках стратегії України щодо збільшення фінансової інклюзії та підвищення довіри до фінансового сектору країни, - сказав Джейсон Пеллмар, Регіональний менеджер IFC в Україні, Білорусі та Молдови. - Підвищення фінансової грамотності, особливо в управлінні кредитами, допоможе громадянам скористатися вигодами від ефективності та відносної безпеки сектору формальних фінансових послуг, і тим самим забезпечить динамічність та витривалість економіки.»

Звіт показує, що обізнаність про обмін кредитною інформацією в Україні залишається низькою - лише 33 відсотки респондентів повідомили, що чули про кредитні бюро, а лише 2 відсотки можуть назвати конкретні бюро, що працюють в Україні. Більше того, майже дві третини респондентів сказали, що читали свої кредитні угоди неуважно, при цьому третина респондентів повідомили, що мають прострочену заборгованість за кредитами. Ці результати допомагають пояснити деякі фактори, що впливають на формування значної кількості проблемних кредитів в Україні. 

Дослідження IFC демонструє, що краще розуміння кредитної історії та реалізація національної програми підвищення фінансової обізнаності населення може заохотити громадян брати більш активну участь у фінансових ринках. Воно також рекомендує розробити освітню програму, яка зможе пояснити як підтримувати свій кредитний рейтинг, здійснюючи своєчасні платежі, регулярно перевіряючи кредитні звіти та відповідально погашаючи наявну заборгованість за кредитними картками.

Зазначене опитування, в ході якого було проведено інтерв'ю з майже 1,500 осіб з різних куточків країни—відбулось у рамках чотирирічної програми IFC «Фінансова інклюзія заради економічного зростання». Ця програма реалізується у співпраці з Національним банком України, Міністерством цифрової трансформації та представниками приватного сектору, і має на меті сприяти ширшому використанню цифрових технологій та новітніх бізнес-моделей для розширення фінансової інклюзії в Україні.

IFC

IFC, підрозділ Групи Світового банку, є найбільшим глобальним інститутом розвитку, діяльність якого сфокусована на приватному секторі ринків, що формуються. Ми працюємо у понад 100 країн, використовуючи наш капітал, експертизу та вплив для створення ринків та можливостей у країнах, що розвиваються. У 2020 фінансовому році ми інвестували $22 мільярди в приватні компанії та фінансові інститути країн, що розвиваються, посилюючи здатність приватного сектору подолати бідність та підвищити загальний добробут. Додаткова інформація: www.ifc.org.

Лишаймося на зв'язку

www.facebook.com/IFCwbg

www.twitter.com/IFC_org

www.youtube.com/IFCvideocasts

www.ifc.org/SocialMediaIndex

www.instagram.com\ifc_org

SECO

SECO є національним центром компетенції у Швейцарії з усіх основних питань, що стосуються економічної політики. Співробітництво SECO в сфері економічного розвитку має на меті досягнення інклюзивного сталого зростання та зменшення рівня бідності в усіх країнах-партнерах. Його діяльність спрямована на створення більшої кількості кращих робочих місць, сприяння торгівлі та підвищення конкурентоспроможності, підтримку ефективних інституцій та послуг, та стимулювання розвитку стійких до змін клімату економік. Додаткова інформація www.seco-cooperation.admin.ch або www.eda.admin.ch/kyiv.

GGF

Першочерговим завданням Фонду ефективного врядування Уряду Великої Британії (GGF) є допомогти своїм цільовим країнам зміцнити витривалість через підтримку програм внутрішніх реформ, які зменшують рівень корупції, сприяють функціонуванню прозорих та підзвітних установ та будують відкриті, інклюзивні економіки та суспільства. Додаткова інформація: https://www.gov.uk/.

Українське бюро кредитних історій (УБКІ)

ТОВ «Українське бюро кредитних історій» є високотехнологічним бюро із найбільшою базою кредитних історій в Україні, а також повноправним членом і співзасновником ОЮО «Асоціація Постачальників Кредитної Інформації в країнах Євразії», створеної 23 жовтня 2018 року з метою сприяння розвитку кредитної звітності в Євразії. Інноваційні рішення компанії допомагають полегшити процес прийняття рішень, зменшити фінансові ризики та підвищити рівень безпеки для всіх учасників фінансового ринку. Додаткова інформація: www.ubki.ua.